Досліджувати Україну можна безкінечно і мандри – найкращий спосіб для цього. Пропонуємо добірку каналів українських тревел-блогерів, які надихають відкривати нові місця, пізнавати історію та культуру та подорожувати Україною.
Ukraїner
Найпопулярніший медіамайданчик про Україну, її історію та культуру, створений у 2016 році. За цей період команда волонтерів з експедиціями об’їздила сотні українських населених пунктів досліджуючи місцевий спосіб життя, традиції, свята, етнічні особливості, автентичні ремесла, архітектуру, фольклор тощо. Сюжети про це все ви зможете знайти на YouTube каналі спільноти. Понад 1000 відео, серед яких унікальні проєкти:
- Стріха – про особливості традиційної архітектури різних регіонів
- Вина України
- Національні спільноти
- Хоробрі міста
- Україна з неба тощо
У 2020 році Ukraїner став переможцем першої української YouTube-премії «Паляниця Awards», створеної редакцією «Телебачення Торонто», у номінації «YouTube-канал року».
Найпопулярніше відео каналу – півгодинний ролик створений до 28-ї річниці Незалежності – Україна з неба. Його переглянули 2,7 мільйонів разів!
Світ навиворіт
«Світ навиворіт» – культове тревел-шоу Дмитра Комарова, яке виходило на телеканалі «1+1» з 2010 року, а з 2019-го року випуски можна переглянути і на одноіменному YouTube каналі. Зараз там 460 відео, більшість з яких присвячена мандрівкам Дмитра в екзотичні країни, але є кілька проєктів про круті місця та людей в Україні, зокрема:
серія довоєнних випусків «Мандруй Україною з Дмитром Комаровим»
Світ навиворіт. Україна – знятий у 2023-му році
Рік – спецпроєкт створений до річниці повномасштабної війни в Україні з інтерв’ю з державними діячами та документальними відео про сучасне життя Херсона та Харкова.
Восени 2021 Дмитро Комаров отримав нагороду Ukraine Tourism Awards у номінації «Амбасадор #МандруйУкраїною» за внесок у розвиток туризму в Україні. А його випуск про Причорномор’я після виходу у 2021 році мав найвищу частку телепергляду серед усіх українських тревел-шоу за всю історію вимірювань.
Хащі
«Хащі» – документальний проєкт, про «Україну без косметики», створений у 2018 році друзями із Хмельниччини. Уже близько 10 років вони досліджують вимираючі села України та показують «провінційне українське закулісся, якого зазвичай всі інші уникають, соромляться чи просто не помічають».
Кожен випуск «Хащів» – це експедиція у глухі куточки наших областей з цікавими екскурсами в історію, несподіваними знахідками, неймовірною природою, реальними розмовами з місцевими та крутим музичним супроводом, завдяки якому є можливість познайомитися іще і з творчістю українських музикантів. У 2021 році команда взяла участь у проєкті «Великий Кінний Похід» на підтримку відродження поліської популяції коней і здійснила 4 експедиції верхи селами Київщини, Рівненщини, Волині та Житомирщини.
У 2023 році «Хащі» розпочали новий спецпроєкт «Війна», в якому показують історію та життя прифронтових та деокопуваних населених пунктів.
УкрЮтюбПроєкт
YouTube-канал Євгена Синельникова та Сергія Мус Гулейкова, які багато років разом працювали над тревел-шоу «Орел и решка». За 3 роки, що існує проєкт, команда створила понад 130 відео різних форматів, що знайомлять з Україною та українцями. Серед них:
26 випусків «Крафтові мандри» про людей, які роблять крафтові, мануфактурні речі, відроджують гастрономічні традиції та ремесла. Сировари, керамісти, ткачі, ковалі, фермери, дизайнери та ювеліри, пасічники, митці тощо з різних куточків України.
«Як звучить Україна» з композитором Євгеном Філатовим – музична подорож українськими містами, щоб дізнатися про них через їхні звуки.
Послухайте, як звучать Суми.
Tour de Ukraine
Tour de Ukraine – новий проєкт тревел-блогерки з десятилітнім стажем Валерії Мікульської, яку ви можете знати ще з шоу «Україна вражає». На каналі Валерії більше 220 відео з найрізноманітніших куточків нашої країни:
- великі випуски по регіонах;
- короткі гіди містами;
- ідеї на вікенд;
- готові маршрути для подорожі тощо.
У топі найпопулярніших сюжетів каналу – мандрівки Закарпаттям, в різну пору та на будь-який смак і бюджет. Скоро весна, тож, якщо плануєте в цей час подорож в ті краї, ловіть тематичний випуск від Tour de Ukraine, щоб не пропустити нічого важливого.
Узол і Манько
Макс Узол і Ольга Манько починали, як ведучі різних тревел-шоу на Новому каналі. Разом вони відвідали 45 країн, а в 2020 році започаткували влог, де показують круті місця України та світу. Пара працює над контентом від А до Я: шукають локації, продумують маршрути, знімають і монтують. На каналі уже більше 70 роликів у різних рубриках:
Відчуй (попередня назва КАМОН) – маршрути для пар з лайфхаками, секретними місцями і порадами;
Спадок – про відродження українських традицій;
Зачекінились – про екзотичне і цікаве житло в Україні (глемпінги, будинки в лісі та горах, автентичні хати-мазанки тощо).
До речі, нещодавно ми теж ділилися підбіркою атмосферних будиночків в лісі біля Києва.
В описі під кожним відео Макс і Оля лишають усі локації з маршрутів та діляться корисними посиланнями. Супер зручно, якщо немає багато часу на планування. Тож? куди буде ваша наступна мандрівка? Можливо, Луцьк? Тоді, ось кілька ідей від Узол і Манько.
Маша Себова
Марія теж починала в тревел-шоу на Новому каналі, а 5 років тому стала викладати власні ролики на YouTube. Спочатку це були маршрути та лайфхаки для бюджетних подорожей в різних куточках світу, але останні роки формат контенту змінився:
- стало більше сюжетів про Україну,
- з’явилася рубрика «like a local», де Маша розповідає про міста, з точки зору їх мешканців,
- а також проєкт «Формула країни», щоб знайти формулу успіху країн і дізнатися, як чужий досвід може стати корисним для нас.
У описі під відео на каналі теж є усі локації з маршрутів. Тож, можна вирушати хоч зараз. Наприклад, перезавантажитися в Карпати. Надихайтеся!
Однією правою
Автор влогу – харків’янин Владислав Хільченко – величезний фанат сноубордингу. Саме завдяки йому він почав подорожувати, а згодом і розповідати про свої мандри. Спочатку це були пости в Instagram, а 4 роки тому Влад почав вести власний YouTube- канал. Там дуже багато крутого і корисного контенту для любителів активного відпочинку, зокрема гірськолижного, але не тільки.
«Однією правою» – це 72 відео про подорожі різними країнами і з них майже 2 десятки – Україною. Владислав показує українські Карпати такими, якими мало, хто їх бачив і при цьому звертає увагу на багато актуальних тем та проблем. Наприклад, один із останніх випусків про те, чи потрібен Україні мега курорт «Свидовець».
Пакуємо валізи
YouTube-канал Тетяни Волкової цього року святкуватиме 5 років. На сьогодні там 50 сюжетів про подорожі по всьому світу, і половина відео присвячена саме Україні, переважно локаціям у західних регіонах.
- чим здивують міста;
- на яких крафтових виробництвах побувати і що спробувати;
- в яких комплексах відпочинку зупинитися;
- готові маршрути містами і регіонами.
Усе це ви знайдете на каналі Тетяни. То що, пакуємо валізи на Закарпаття і дивимося, як там зігрітися взимку?
Blog 360
Ідея блогу народилася на новорічній вечірці напередодні 2016 року у Львові. 4 друзів: Володя, Мар’яна, Віка і Мар’ян обожнювали мандрувати і на їхньому рахунку вже було купа міст і країн, тож вирішили створити канал про подорожі Україною. Зараз в команді Blog 360 8 людей і уже відзнято понад 20 сюжетів про українські міста. Переважно це західні регіони, а також Київ, Одеса та Харків. В об’єктив проекту потрапляє усе найцікавіше регіону:
- особливі фішки;
- знакові місця;
- нові невідомі локації;
- цікаві люди;
- смачні заклади;
- топові розваги та варіанти дозвілля.
Минулого року команда запустила новий формат «Балкон 360», у вигляді інтерв’ю з відомими діячами з різних сфер. Наприклад, уже можна подивитися про, що говорили з архітектором та урбаністом Юліаном Чаплінським, засновником проєкту Ukraїner – Богданом Логвиненком тощо.
Останній випуск на каналі присвячений Хмельницькому. Ви знали, наприклад, що місто тричі було столицею України, а вихідець звідси очолював видавництво DC Comics?
Мандрики
Найновіший канал з нашої підбірки від молодих блогерів-мандрівників Аліни та Ярослава Покутніх. Але за рік на ньому назбиралося уже 4 гастрономічно-культурних маршрута головними містами західних областей, а також 9 сюжетів про українські Карпати з цікавими локаціями, закладами, ідеями для дозвілля та корисними лайфхаками.
Особистий фаворит від «Мандрики» – відео про Верховину. Дуже колоритно та інформативно.
Гастротуризм – один із найпопулярніших сучасних тревел-трендів у світі. Тому, ось вам ще кілька YouTube-каналів для натхнення на смачні подорожі Україною.
Гастрогіди від Міши Кацуріна та Антона Птушкіна
Антон Птушкін – найвідоміший тревел-блогер України, що входить в топ-5 вітчизняних інфлюенсерів за версією Forbes. А Міша Кацурін співвласник кількох популярних ресторанів в Києві та фуд-блогер. У 2023 році Антон і Міша запустили спільний проєкт, в якому розповідають про їжу українських міст та регіонів:
- традиційні страви;
- сімейні рецепти;
- розмови з відомими рестораторами;
- та культові заклади.
Уже вийшли сюжети про їжу Києва, Одеси, Дніпра, Львова, Харкова, Карпат та Бессарабії і кожен з них має понад мільйон переглядів. Відео з Полтави, опублікували кілька днів тому, але впевнена, що на момент публікації цієї статті уже кілька сотень тисяч українців переконалися, що Полтава, це не тільки про галушки.
Дуже зручно, що під кожним відео Міша та Антон залишають гастрогід по кожному місту, куди додають не тільки заклади з випуску, а ті, що не ввійшли до нього. Тож при наступній подорожі, вам уже не потрібно буде шукати, де смачно поїсти.
Наші бесаги
«Наші бесаги» – це віртуальна торба з рецептами. Так про свій канал кажуть автори – подружжя Дмитра та Інни Дяченків. Адже бесагами на Прикарпатті називали подвійні сумки, в яких часто носили їжу. За понад 3 роки родина назбирала:
сотні автентичних рецептів української кухні зі старих книжок, з мандрівок та власних сімей;
десятки смачних історій від людей з різних куточків України;
знання про давні технології пов’язані з їжею;
та чималу підбірку місць, де можна спробувати щось дійсно особливе та автентичне.
З моменту повномасштабного вторгнення «Наші бесаги» знімають сюжети про гастрономічні волонтерські ініціативи по всій країні, які годують наших захисників. Кулінарні експедиції Дмитра – справжня знахідка для тих, хто в подорожах шукає смачних пригод.
Зберігайте для наступних мандрівок: де їсти «залізний» борщ.