У ніч на 11 березня пройшла 94-та вручення премії «Оскар». У 23 номінаціях перемогли здобули 13 фільмів. Зокрема, українська стрічка «20 днів у Маріуполі» отримав нагороду як найкращий документальний фільм.
Зміст:
Зібрали інформацію про всіх переможців. Де дивитися фільми «Оскар-2024» онлайн та як оцінили критики і глядачі — читайте в нашій статті.
«Оппенгеймер»
Головним тріумфатором церемонії стала стрічка Крістофера Нолана «Оппенгеймер». Це американський біографічний фільм про визначну постать XX століття — фізика-теоретика Роберта Оппенгеймера. Саме він став керівником програми під кодовою назвою «Мангетенський проєкт». Результатом його роботи стало створення першої у світі ядерної зброї.
«Оппенгеймер» здобув «Оскар» у семи категоріях. Зокрема здобув статуетки «Найкращий фільм», «Найкращий актор», «Найкращий режисер/режисерка», «Найкращий актор другого плану», «Найкраща операторська робота», «Найкращий монтаж» і «Найкраща оригінальна музика».
Виконавець ролі Оппенгеймера Кілліан Мерфі отримав статуетку як найкращий актор.
Для нього це була перша номінація на «Оскар». Мерфі найбільше знають переважно завдяки ролі Томаса Шелбі в серіалі «Гострі картузи». Однак актор засвітився в багатьох знакових фільмах, зокрема «Початок», «Нічний рейс», «Сніданок на Плутоні», «Темний лицар: Відродження», «Дюнкерк» тощо.
«Оскар» за чоловічу роль другого плану здобув Роберт Дауні-молодший («Оппенгеймер»).
Він зіграв Льюїса Штрауса, який очолював Комісію з атомної енергії у 1950-х роках. Дауні-молодший раніше отримав за роль в «Оппенгеймері» «Золотий глобус», премію BAFTA та дві премії Гільдії акторів (найкраща роль другого плану та найкращий акторський склад).
Тривалість фільму: 180 хвилин
Оцінка на IMDb: 8.4/10
Де дивитися: на Megogo, SWEET.TV, Apple TV+
«Бідолашні створіння»
Мелодрама Йоргоса Лантімоса «Бідолашні створіння» — це вільна адаптація романа шотландського письменника Аласдера Грея. Книга вийшла друком у 1992 році.
У фільмі йдеться про вагітну жінку Беллу Бакстер, яку після самогубства оживив одіозний учений Годвін Бакстер. Він пересадив їй мозок ненародженої дитини, тому жінка втрачає свою попередню ідентичність і вивчає світ заново.
Виняткову увагу в стрічці приділили костюмам головної героїні. Не дивно, що фільм отримав «Оскар» за найкращі костюми, грим, зачіски та роботу художниці-постановниці.
«Оскар» як найкраща акторка здобула Емма Стоун. Наразі серед її здобутків — ролі у фільмах-гітах «Людина-Павук», «Магія місячного світла», «Ла-Ла-Ленд», «Фаворитка», «Бердмен», «Круелла», премії «Оскар» і «Золотий глобус».
Тривалість фільму: 141 хвилина
Оцінка на IMDb: 8/10
Де дивитися: в українському прокаті з’явиться до 20 березня
«20 днів у Маріуполі»
Українська стрічка «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова здобула премію «Оскар» у номінації «Найкращий документальний повнометражний фільм».
Стрічку зняв український журналіст і фотограф Мстислав Чернов. Разом із ним над фільмом працювали фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко.
У стрічці показали початок повномасштабного вторгнення, бомбардування пологового будинку та порятунок автора стрічки та його колег з Associated Press з оточеного російськими військами міста.
Тривалість фільму: 94 хвилини
Оцінка на IMDb: 8,6/10
Де дивитися: з 14 до 20 березня в повторному українському прокаті в окремих містах і кінотеатрах. На українських стримінгових платформах фільм має з’явитися 21 березня. Наразі стрічку можна придбати на Amazon, Apple TV, Frontline FBS, Google Play Movies, Microsoft
«Зона інтересу»
Фільм Джонатана Ґлейзера «Зона інтересу» здобув «Оскар-2024» як найкращий міжнародний фільм. Також стрічка виграла в номінації «Найкращий звук».
Її сценарій написали на основі однойменного роману Мартіна Еміса, який вийшов 2014 року.
Події фільму розгортаються під час Другої світової війни та розповідають про Рудольфа Гьосса — коменданта концтабору Аушвіц. Він намагається побудувати будинок своєї мрії на тлі звірств Голокосту, що відбуваються по той бік паркану.
Тривалість фільму: 105 хвилин
Оцінка на IMDb: 7,5/10
Де дивитися: в українському прокаті в окремих містах і кінотеатрах до 20 березня
«Барбі»
Стрічку «Барбі» режисерки Ґрети Ґервіґ номінували на «Оскар» у семи категоріях. Однак перемогла вона лише в номінації «Кращий саундтрек» — за пісню Біллі Айліш What I Was Made For?. Трек написали спеціально для фільму.
У стрічці йдеться про Барбі, яка живе в ідеальному світі Барбіленд. Але після низки несподіваних подій вона покидає рідні краї. Там їй доводиться зіткнутися з реальним світом людей і шукає своє щастя.
Тривалість фільму: 114 хвилин
Оцінка на IMDb: 6,9/10
Де дивитися: на Київстар ТВ, Megogo, SWEET.TV, Apple TV+
«Хлопчик і птах»
«Хлопчик і птах» — це довгоочікуваний аніме від анімаційної студії Гіблі й геніального японського режисера Хаяо Міядзакі. Також він має іншу назву «Як ти живеш?».
Події в анімаційному фільмі відбуваються в Японії в часи Другої світової війни. У ньому йдеться про хлопчика на ім’я Махіто, мати якого загинула.
Він переїжджає до сільської місцевості, де його батько конструює деталі для літаків японських військових. Одного разу йому трапляється чапля. Вона запрошує хлопчика у світ мертвих та живих, де він може побачитися з матір’ю.
Тривалість фільму: 124 хвилини
Оцінка на IMDb: 7,6/10
Де дивитися: наразі фільму немає на стримінгах в Україні
«Анатомія падіння»
Стрічка французької режисерки та сценаристки Жюстін Тріє здобула «Оскар» у номінації «Найкращий оригінальний сценарій». Фільм уже отримав Золоту пальмову гілку на Каннському кінофестивалі.
Стрічка розповідає про письменницю Сандру, у родині якої сталося горе — її чоловік випав із вікна гірського будинку й помер. Головним свідком у справі є сліпий син Сандри, а її саму підозрюють у навмисному вбивстві коханого.
Тривалість фільму: 151 хвилина
Оцінка на IMDb: 7,8/10
Де дивитися: наразі фільму немає на стримінгах в Україні
«Залишенці»
Ця стрічка здобула перемогу лише в одній номінації на «Оскар», хоч і була номінована в п’яти. Да’Він Джой Рендольф отримала нагороду як найкраща акторка другого плану. До цього роль скорботної матері «Залишенцях» принесла їй премії «Золотий глобус», «Вибір критиків», «БАФТА», а також премію Гільдії кіноакторів.
Події фільму відбуваються напередодні Різдва 1970 року. Учитель Пол Ганем, якого недолюблюють учні й інші вчителі, має наглянути за групою студентів, що залишаються на канікули через нескладені іспити. Врешті-решт разом із ним в академії проводять різдвяні канікули шкільна кухарка Мері й так само впертий, як і Ганем, учень Ангус.
Тривалість фільму: 133 хвилини
Оцінка на IMDb: 7,9/10
Де дивитися: стрічка є українському прокаті до 20 березня, однак в окремих містах і кінотеатрах
«Чудова історія Генрі Шугара»
«Чудова історія Генрі Шугара» — це короткометражна пригодницька комедія сценариста й режисера Веса Андерсона. Вона отримала «Оскар» як «Найкращий ігровий короткометражний фільм».
Стрічка заснована на однойменній новелі зі збірки оповідань Роальда Даля «Чудова історія Генрі Шугара та ще шість». Головну роль у фільмі зіграв відомий британський актор театру та кіно Бенедикт Камбербетч. Він здобув широку популярність завдяки ролі Шерлока Холмса в серіалі «Шерлок» і ролі доктора Стівена Стренджа в супергеройських бойовиках кінематографічного всесвіту Marvel.
Також у фільмі засвітилися Дейв Пател, Бен Кінгслі, Рейф Файнс та Річард Айоаде.
У короткометражці йдеться про багатія-картяра Генрі, що знаходить лікарський щоденник зі спогадами чоловіка на ім’я Імдад Хан зі здатністю бачити без очей. Головний герой вирішує використати цей зошит у своїх картярських іграх.
Неймовірно, але це перший «Оскар» у життя Андерсона.
Тривалість фільму: 37 хвилин
Оцінка на IMDb: 7,4/10
Де дивитися: на Netflix
«Американське чтиво»
Цей фільм Корда Джефферсона отримав аж п’ять оскарівських номінацій, однак здобув статуетку лише в одній — «Найкращий адаптований сценарій». Стрічка заснована на романі Персіваля Еверетта «Erasure» (2001).
Цей інтелектуальний фільм говорить уголос про афроамериканців. У ній ідеться про письменника Телоніуса «Монк» Еллісона. Він пише інтелектуальні книги, однак видавці вважають, що вони приділяють мало уваги проблемам темношкірого населення. Тому книжки непопулярні й погано продаються. Зрештою Телоніус іде у відпустку, у якій пише стереотипно «чорний» роман. І ця книга має шалений успіх.
Тривалість фільму: 117 хвилин
Оцінка на IMDb: 7,6/10
Де дивитися: наразі фільму немає на стримінгах в Україні
«Остання ремонтна майстерня»
«Оскар» як найкращий короткометражний документальний фільм здобула стрічка «Остання ремонтна майстерня». Вона розповідає про чотирьох скромних майстрах, які ремонтують музичні інструменти для школярів.
Вони дбають про те, щоб жоден із них не був позбавлений радості від музики. Це також нагадування про те, як музика може бути найкращими ліками, засобом від стресу й навіть порятунком від бідності.
Тривалість фільму: 39 хвилин
Оцінка на IMDb: 7,4/10
Де дивитися: на ютуб-каналі Los Angeles Times
«Війна закінчилася»
Ця антивоєнна анімація режисера Дейва Маллінза виграла «Оскар-2024» як найкращий короткометражний анімаційний фільм.
11-хвилинна короткометражка про солдатів, які віддалено грають у шахи, була натхненна гімном миру Джона Леннона і Йоко Оно Happy Xmas (War Is Over).
Тривалість фільму: 11 хвилин
Оцінка на IMDb: 6,2/10
Де дивитися: наразі фільму немає на стримінгах в Україні.
«Ґодзілла мінус один»
Премію «Оскар» за найкращі візуальні ефекти забрала стрічка «Ґодзілла мінус один». Це японський епічний фільм-кайдзю 2023 року, знятий Ямадзакі Такаші — сценаристом і автором візуальних ефектів.
У стрічці розповідається про появу Ґодзілли в повоєнній Японії.
Тривалість фільму: 124 хвилини
Оцінка на IMDb: 8,3/10
Де дивитися: наразі фільму немає на стримінгах в Україні
Раніше ми писали про топ-10 фільмів про Україну, які заслуговують на увагу й допоможуть краще пізнати Україну за допомогою мистецтва кіно.